Chov matek
Chov matek jsme převzali v 2012 a navázali jsme na celoživotní dílo Jaroslava Havlína. Celá rodina jsme vynaložili velké úsilí aby se včely a matky zachovaly, což se nám podařilo. Nadále tedy máme obě známé linie matek, které již mnoho let odchází z naší chovné stanice do celé republiky. Označily jsme je čísly, jedna linie je 152, druhá 745. Jiné linie máme pouze pro svoje zkoumání a zatím je nenabízíme.
Matky chováme na dvou stanovištích.
První stanoviště ve Vráži u Písku je v nadmořské výšce 472 m a je pro chov matek již po léta naplno vybaveno a v této oblasti po mnoho let jiné včely než naše nechováme. Proto i volně spářené matky zde mohou mít i větší výpadek plodu z důvodu příbuznosti.
Druhou chovnou stanici jsme vybudovali v Lučkovicích u Mirotic. Je v nadmořské výšce 493 m. Ještě před zahájením chovu jsme se několik let zaměřili na trubce, aby převládly naše geny v okolí. Také zde jsou již v současné době i volně spářené matky s vyváženými vlastnostmi. Na tomhle stanovišti provádíme inseminaci, pro kterou jsme si zde vytvořili ideální podmínky.
S chovem začínáme brzy z jara. Je pro nás prioritou, aby matky co nejdříve zakladly trubčinu. Potom teprve, až když jsou trubci vylíhlí, a je k tomu i dobré počasí, začínáme s larvováním na matky. Každý rok se tahle doba posouvá podle počasí. Proces, než se z larvičky vylíhne matka, oplodní se a rozklade je složitý a dlouhý. Proto první matky nabízíme k prodeji nejdříve v termínu od poloviny června.
Plemenný materiál vybíráme z nejlepších včelstev, a jejich vlastnosti prověřujeme.
Sledujeme tyto vlastnosti:
Bodavost:
Máme rádi mírné včely a náš chov zaměřujeme na mírnost. Lépe se nimi pracuje, jsou tedy velmi vhodné pro chov matek, kterým se zabýváme především. Při chovu matek musíme chodit do včel za každého počasí a tak je rozdíl, když vstoupíte do ostřejších, nebo do mírnějších. Jsou také vhodné pro začátečníky, nezastraší je při prohlídkách. Nemusíte se oblékat jako kosmonauti. Jsou vhodné na zahrady v blízkosti sousedů.
Jarní rozvoj:
Čím dříve jdou včely do síly na jaře, tím více je vše v úle tak jak má být. Včely pěkně zahřívají plod, nanosí dost pylu, celkově se ozdraví se a využijí dobře první jarní snůšku. Celý rok je to pak pohádka.
Sezení:
Včely dobře zahřívají plod. I při prohlídce včely sedí na rámečkách, neutíkají, neodlétají. Je příjemné s nimi pracovat. Při sledování jejich práce vás dostanou do meditace.
Rojivost:
Když jsou včely silné a nevejdou už se do úlu, mají tendenci se rojit. Je to přirozenost včel. Ale když se dají přesvědčit, aby zůstaly, je to lepší jak pro včely, tak pro včelaře. V čase rojení se naše včely dají uhlídat a když se jim dá dostatek práce a prostoru nenasazují ani rojové matečníky.
Medný výnos:
Při těchto všech vlastnostech je samozřejmě důležitý medný výnos. Přece proto včely všichni chováme. Vybíráme pouze včely, které mají nadprůměrný medný výnos.
Zdraví:
Matky chováme pouze ze zdravých včelstev. Včelstva ošetřujeme podle metodiky, jejich zdravotní stav sledujeme po celý rok. K prevenci používáme kyselinu mravenčí a také éterické oleje. Vzorky posíláme na rozbor do akreditované laboratoře. Každý rok máme nové vyšetření na mor, nosemu, varoázu hned na začátku jara.
Tichá výměna:
Když si včely provedou tichou výměnu matky, je to darem pro včelaře. Včely se během sezóny neoslabí a získáte novou výkonnou matku. Je to velmi ceněná vlastnost u včel. Matky jsou silné a velké. Ne jako z nouzových matečníků.
Úspora zásob:
Včely kraňky jsou úsporné při spotřebě zimních zásob.
Morfometrie:
U plemenných včelstev provádíme morfometrický rozbor, tedy víme, že naše včely mají ve svých genech včelu kraňku. Původ našich liní je ze Slovinska z oblasti Kraňska.